35.168 gösterim
6,01 viral puan

Tekerlekli Sandalye Mahkumu Adam Dünyanın İlk Kafa Nakli İçin Denek Olmayı Kabul Etti

Tıp dünyası bu gelişmeyi konuşuyor. Deneyin başarılı olup olmayacağı henüz belli değil, ancak şimdiden insanlar heyecan içinde bunu bekliyor.
jakumetsu 04.08.2016 saat 13:24
 1. 31 yaşındaki Valery Spiridonov dünyanın ilk kafa nakli ameliyatında başrolde yer alacak. Ölümcül hasta olan ve tekerlekli sandalyeye mahkum genç adam bu ameliyat için bizzat gönüllü oldu. Ameliyat 2017 aralık ayında gerçekleşecek.

  Valery Spiridonov bir bilgisayar mühendisi. Kendisi operasyonun başındaki doktor olan Dr Sergio Canavero'ya hayatını emanet edecek kadar güvendiğini ve yeni ve sağlıklı bedenine kavuşacağına inandığını belirtiyor.

  Genç adam Werdnig-Hoffman hatası. Yani ömrü pek uzun değil. Bu hastaların sadece %10'u yetişkinlik çağına erişebiliyor. Valery ameliyattan korkmadığını söylüyor: "Zaten ölmek üzereyim. Daha kötü ne olabilir ki? Ailem de beni bu konuda destekliyor. Ama, ben umutluyum. Yeni bedenimle sağlıklı bir hayat yaşayacağıma inanıyorum." diyor.

  Ameliyat esnasında donör ve hastanın kafası aşırı keskin bir bıçakla aynı anda kesilecek. Hastanın başı yeni bedene polyethylene glycol adlı bir maddeyle yapıştırıldıktan sonra vücudun başı reddetmemesi için ekstra işlemler uygulanacak. 36 saatlik bu operasyon çok zorlu olacak.

  Daha önce maymunlar ve fareler üzerinde yapılan deneyler başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Maymun vücut kafayı reddettiği için 8 gün sonra ölmüştü. Fareler biraz daha uzun yaşamıştı. Buna rağmen "Cennet" operasyonu adı verilen 14 milyon dolara malolacak ameliyat için doktorlar kendilerine güveniyor.
 2. Böyle bir durumda bu şekilde bir ameliyata denek olmayı kabul eder miydiniz?

Böyle bir durumda bu şekilde bir ameliyata denek olmayı kabul eder miydiniz?

Zaten öleceksem ederdim. Belki yeni bir hayata başlarım 76%
Asla kabul etmezdim. Öleceksem ölürdüm 24%
doublexmoon Zaten öleceksem ederdim. Belki yeni bir hayata başlarım cevabını verdi 28.03.2017 10:11
1937 kişi anonim olarak Zaten öleceksem ederdim. Belki yeni bir hayata başlarım cevabını verdi
596 kişi anonim olarak Asla kabul etmezdim. Öleceksem ölürdüm cevabını verdi
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 19.608 gösterim
 • Twitter: 82 gösterim

 • Toplam Viral: 19.744 gösterim
 • Toplam Seed: 5.854 gösterim
 • Toplam Direkt: 9.570 gösterim
 • Viral Puan: 6,01