4.383 gösterim
9,07 viral puan

Baluken: Darbecilere Dokunulmazlık Geliyor

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlandığı belirtilen 'er-subay ayrımı olmaksızın tüm Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarının resen soruşturulamayacağı ve izne bağlı olarak yargılanabilmelerini öngören' tasarıyı eleştirdi.
CanOlgan 01.03.2016 saat 12:29
  1. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlandığı belirtilen 'er-subay ayrımı olmaksızın tüm Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarının resen soruşturulamayacağı ve izne bağlı olarak yargılanabilmelerini öngören' tasarıyı eleştirdi. Bunun tam bir darbe tasarısı olduğunu belirten Baluken, hiçbir suçun bu şekilde cezasızlıkla ödüllendirilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Baluken, "Tam da bu dönemde milletvekillerinin, seçilmişlerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili bir gündemi de kamuoyunun önüne getirdiler. Bir taraftan seçilmişlerin dokunulmazlıklarını kaldıralım, diğer taraftan darbecilerin, vesayetçilerin suçlarına karşı dokunulmazlık getirelim anlayışı içerisinde hareket ediyorlar. Bu mevcut kaosu, mevcut durumu çok daha derinleştirir." dedi.

    Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirine konuşan İdris Baluken, Doğu ve Güneydoğu'da görev yapan askerlerin terörle mücadeleden kaynaklı silah kullanma yetkisini aşma, işkence kötü muamele gibi konularda suçlanmaları halinde Başbakan ve Milli Savunma Bakanı'nın izni ile yargılanmalarının önünü açacak olan tasarıyı değerlendirdi. Bunun tam bir darbe tasarısı olduğunu dile getiren Baluken, AK Parti'nin uzun yıllar vesayeti kaldırdığını söylediğini, bununla halka gidip demokratikleşme adına oy istediğini hatırlattı. Ancak gelinen aşamada AK Parti'nin vesayetçi anlayışını ortadan kaldırdığı ve ülkeyi ne kadar demokratikleştirdiğinin ortada olduğunu ifade eden Baluken, 7 Haziran'dan sonra tam bir saray darbesi yapıldığını, halk iradesinin boşa çıkarıldığını, zorla yeni bir seçim dayatılarak savaş ve korku ortamında toplumun iradesinin AK Parti eliyle kırıldığına dikkat çekti.

Yorumlar

  • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
  • Facebook: 3 gösterim

  • Toplam Viral: 12 gösterim
  • Toplam Seed: 483 gösterim
  • Toplam Direkt: 3.888 gösterim
  • Viral Puan: 9,07