1.502 gösterim
3,50 viral puan

Adana'nın Genç Sanatçısı Metlex ile Tanışın!

Adana'da yaşayan asıl ismi Metin Yeşil olan ve genelde depresyon içerikli şarkılar yapan genç rapçimizi biraz dinleyip, güzel sorularla onun kapısını çalmak istedik.
turkcerap 11.04.2020 saat 14:45
 1. Hadi başlayalım

  Merhaba Metin, biz kendini tanıtman yerine, biraz daha kişiselleşmiş sorular sormak istedik. Bu soruları istemezsen cevaplayabilirsin tabi ki. Uygunsan başlayalım.

  Tabi ki, başlayabiliriz

  Asla yapmam dediğin 3 şey nedir?

  Aşık olmak demek isterdim fakat gönül isteyince akıl ne dese boş..

  1- Popüler kültürün istediği tarzda bir proje yapmak istemem

  2- Sorunlardan kaçmam, üstüne koşarım genelde

  3- Hiçbir insanın düşüncesini tiye almam. Hepsini dikkate alır, gözden geçiririm. Bu özelliğime hayran olmasam da maalesef böyle

  Ne olursa müziği bırakırsın? / Bırakır mısın?

  Aslında bunu denedim. Bir çok kez fakat bir çok alışkanlıktan fazla bağımlılık yaptı bende artık nefes almak gibi bir şey bu benim için. Yani bırakamam.

  Yakın zamanda albüm gelecek mi? Ne anlatacak?

  Ali Alkumru ile "Surreal" adında bir EP çalışmamız var. Mayıs ayında yayınlamayı düşünüyoruz. Altyapısında Ali Alkurmu'nun, Mix&Mastering işlemlerinde Arda Urul'un imzası var.

  Şarkılarım genel olarak aşkı anlatıyor sanılsa da, biraz daha dikkatli dinlendiğinde depresyonda olan bir hastanın gördüğü, yaşadığı çoğu şeyi anlatıyorum. Yani, bu albümde biraz öyle

  Yaptığın şarkıların ağırlıklı olarak kız arkadaşlarınla olan olumsuz deneyimlerin ve diğer zorlu hayat koşullarınla alakalı gibi görünüyor. Farklı konularda şarkıların varmı? Yapmayı düşünüyor musun?

  Kız arkadaşlarım veya arkadaşım değil maalesef. Geçmişte yaşanmış bir şeyi anlatıyorum ben ve tabii ki. Matiz albümü ağırlıklı olarak depresyonda olan birinin geçirdiğini, gördüğünü, yaşadığını ve hayatını anlatıyor. Ne kadar delirdiği ve neler yaptığı. Tabi kendi hayatım üzerinde işledim konuyu.

  Şarkılarına genelde kadınlardan bahsediyorsun, tek bir kadına mı taktın yoksa hepsini birlikte mi işliyorsun derdin nedir, ne var ne yok?

  Hepsi tek bir kadına, açıkçası var dedikçe yok oluyor o yüzden bırakma evresine girdim denebilir.

  Şişenin Dibi isimli parçanda Ruhunu kaybettiğinden bahsetmişsin, bulabildin mi? Ne zaman bulmayı düşünüyorsun?

  Bir kaç planım var. Bu planlarımı yürürlüğe soktuktan sonra, ruhumu bir kadında bulmak isterim



 2. "Anlamıyorlar ne hissettiğimi, onlara göre bir serseriyim" Onlar kim?

  Bu oldukça genel bir terim aslında, okuldaki öğretmenlerim, aile bireylerim, komşularım, sokaktaki insanlar, çarşıdaki esnaflar, internette bulunan insanlar.. Bunların hepsi "onlar" kategorisine girebilir.

  Hayatının bir döneminde antidepresan kullandığını söylediğin şarkıların var. Neden kullandın ne kadar süre kullandın, işe yaradı mı?, hâlâ kullanıyor musun?

  İstemesem de zorunda kalarak evet, 1 yıl gibi bir süre kullandıktan sonra bıraktım. O beni biraz durgunlaştırdı fakat asıl ilacın içimde olduğunu keşfettiğimde iyileşme sürecine girdim. İyileşme sürecim devam ediyor

  "Hercai serisini 3'te bitirmeliydin çünkü bir şeyi değiştiremedi gerisi" (bu bir şarkı sözün), Neden 8'i çıkarıyorsun o halde?

  Bu zormuş bak, en çok düşünmemi sağlayan sorun bu diyebilirim. Bu seri, aşkı açıklayabildiğim tek seri benim için, Çünkü "Hercai" serisinden bir şarkı yazarken yazabileceğim birisi var. Betimleyebileceğim bir yüzü, anlatabileceğim anılarımız.. Bana dönsün gibi bir isteğim yok bunu yazarken, sadece en iyi yazabildiğim, anlatabildiğim şey o. O yüzden de onu anlatıyorum

  "Naaş kalkar etiketsiz bir tabutla, etiket at zenci, like komasından çıksana hadi?" Burada ne anlatmak istedin?

  İnsanların beğenilmek veya fenomen olmak için girdiği tripleri anlatmak istedim aslında, bu baya sıkıntı yaratıyor insanlarda. Artık birbirleri ile takılmak yerine telefonda takılıyorlar, her anı hemen fotoğraflayıp birbirlerini etiketliyorlar. Bu yüzden "naaş kalkar etiketsiz bir tabutla" dedim. Etiketlerini tabutlarında kullanamayacaklar *

  Rap yapıyor olmak hayatına zorluk katıyor mu?

  Bazen zaman ve ilişkilerim hakkında evet fakat bunların üstesinden geliyorum. Rap'in hayatımdaki yeri bambaşkadır.

  Rap yapmaya başladığın güne dönseydin tekrar bu yola girer miydin?

  Bu kadar aşk şarkısı yerine daha depresif tarzları seçebilir veya tamamen yapmayabilirdim. İnsanların rap ile dans edebileceği şarkılar yapılmasını pek normal bulmuyorum. Bir şey anlattığı için rap dinleyen onlarca insan var. Bu insanlar bilinçli olduğu ve bilincini yaymak, onu hissetmek için dinliyor fakat dediğim gibi depresif yapardım. Daha güzel olabilirdi.

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Twitter: 9 gösterim

 • Toplam Viral: 32 gösterim
 • Toplam Seed: 429 gösterim
 • Toplam Direkt: 1.041 gösterim
 • Viral Puan: 3,50