3.715 gösterim
4,35 viral puan

Türkiye'nin en güçlü 10 Kadını

Binlerce kişiye istihdam sağlayan kadın liderler milyar dolarlık yatırımlara yön veriyor.
YeşimYılmaz 30.11.2018 saat 10:05
 1. 10 - Zeynep Bodur Okyay

  Seramikte dünyanın 12’nci, Avrupa’nın ise 3’üncü büyük üreticisi olan Kale Grubu, İtalya’da satın aldığı seramik fabrikasını bir tasarım üssüne dönüştürdü. Savunma ve havacılıkta büyüyen Kale Grubu, geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin ilk milli piyade tüfeğinde seri üretim fazına geçti. Türkiye’ye teslim edilecek ilk F-35 savaş uçağına 400 kritik motor parçasıyla katkı veren grup, havacılık ve savunma sanayinin yerlileştirilmesi çalışmalarında kilit rol oynuyor.
 2. 9 - Arzuhan Doğan Yalçındağ

  Türkiye’nin en büyük televizyon grubunu yöneten Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD’ın ilk kadın başkanı olarak da dünyasında özel bir yere sahip. WEF Medya İcra Komitesi ve Paley Media Center Yönetim Kurulu Üyesi olan Doğan Yalçındağ’ın yönettiği şirketler; Kanal D, CNN TÜRK, Tv2, D-SMART, OTT platformu BluTV, yapım şirketleri D Prodüksiyon & Dark Story, müzik yapım şirketi DMC, 3 ulusal radyo kanalı ve birçok tematik kanal Doğan Televizyon Grubu’nun çatısı altında yer alıyor.
 3. 8 - Galya Frayman Molinas

  Galya Frayman Molinas 2007–2012 arasında Coca-Cola Kadın Liderler Konseyi üyeliği, 2011-2015 döneminde İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanlığı yaptı. Halen Coca- Cola Hayata Artı Vakfı’nın yönetim kurulu başkanı ve 2013’ten bu yana YASED Uluslararası Yatırımcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevlerine devam ediyor.
 4. 7 - Caroline Koç

  Caroline Koç, Türkiye’nin en büyük özel sektör kuruluşu Koç Holding’de merhum eşi Mustafa Koç’un vefatı sonrasında yönetim kurulu üyeliğine getirildi. Koç Holding’in geçtiğimiz yıl konsolide cirosu 70,9 milyar TL, ana ortaklık payı net dönem kârı ise 3,5 milyar TL olarak gerçekleşti.
 5. 6 - Ümit Boyner

  Boyner Grup’ta yenilikçi fikirlerinden büyük finansal kararlara kadar kritik süreçlerde önemli bir rolü bulunan Ümit Boyner, grubun sosyal sorumluluk projelerine de destek veriyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük ticaret sigortası şirketi Euler Hermes’in yönetim kurulu üyesi ve Amerikan Chubb Sigorta’nın Uluslararası Danışma Kurulu’nda.
 6. 5 - Hanzade Doğan Boyner

  Hanzade Doğan Boyner, Doğan Online ile sektörde dijital dönüşüme liderlik ediyor. Doğan Online, Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa Orta Doğu, Afrika ve Rusya’yı kapsayan çok geniş bir coğrafyanın en büyük teknoloji platformu. Doğan Online bünyesinde Hepsiburada, Nesine.com, Altıncı Cadde ve Evmanya gibi alanında lider şirketler yer alıyor.
 7. 4 - Semahat Arsel

  Merhum Vehbi Koç’un en büyük çocuğu olan Semahat Arsel, geçen yılı 70,9 milyar TL’lik konsolide ciroyla kapatan Koç Holding’in yönetim kurulu üyesi. Vehbi Koç Vakfı ile Setur’un yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor.
 8. 3 - Y. Begümhan Doğan Faralyalı

  Türkiye’nin en büyük medya grubunun yanı sıra enerji, perakende ve sanayi kollarında da çok güçlü yatırımlara sahip olan Doğan Holding’de başkanlık koltuğunda oturan Y. Begümhan Doğan Faralyalı, aynı zamanda 12 bine yakın çalışanı yönetiyor. Doğan Faralyalı, 2016 yılında holdingin konsolide cirosunu yüzde 31 artırarak 7 milyar 774 milyon TL’ye ulaştırdı.
 9. 2 - Suzan Sabancı Dinçer

  Akbank 2016 yılında toplam aktiflerini yüzde 17 oranında artırarak, 294 milyar TL’nin üzerine yükseltti. Kredileriyle Türkiye ekonomisine sağladığı destek 219 milyar TL’ye ulaştı. Suzan Sabancı Dinçer birçok uluslararası kurum tarafından Türkiye’nin en iyi bankası seçilen Akbank’ı global rakipleri arasında yüzde 35 gider/gelir rasyosuyla en verimli banka yaptı.
 10. 1 - Güler Sabancı

  Güler Sabancı, tam 13 yıldır Türkiye’nin en büyük ve köklü kuruluşlarından Sabancı Holding’e liderlik ediyor. Bir finans ve sanayi devi olan Sabancı Holding, geçtiğimiz yıllarda cirosunu yüzde 12 artırarak 53,6 milyar TL’ye ulaştırdı. Grubun konsolide net kârı ise yüzde 19 artışla 2,7 milyar TL’ye yükseldi.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Twitter: 13 gösterim

 • Toplam Viral: 39 gösterim
 • Toplam Seed: 854 gösterim
 • Toplam Direkt: 2.822 gösterim
 • Viral Puan: 4,35