212 gösterim
15,14 viral puan

Ülkemizin Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Antik Kenti

ebrumutluay 02.06.2020 saat 12:09
 1. 1. Efes Antik Kenti

  İzmir Selçuk’un sınırları içinde yer alan Efes Antik Kenti, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Kuruluşu milattan önce 6.000’li yıllara uzanan antik kent, zamanında Asya’nın önemli ticaret ve kültür merkezi olarak bilinmektedir.
 2. 2. Assos Antik Kenti

  Assos Antik Kenti, Çanakkale’ye bağlı Ayvancık ilçesinin Behramkale Köyü’nde yer almaktadır. Antik Çağın büyük düşünürlerinden Aristoteles’in bu kentte bir müddet yaşamış ve burada bir felsefe okulu kurmuş olduğu bilinmektedir.
 3. 3. Pergamon Antik Kenti

  Diğer adı Bergama olan antik kentin tarihinin Tunç Çağına uzandığı bilinmektedir. Helenistik Dönemde Anadolu’nun en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Athena Tapınağı, Pergamon Kütüphanesi, Zeus Sunağı ve Pergamon tiyatrosu kentin en önemli yapılarını oluşturmaktadır.
 4. 4. Çatalhöyük Antik Kenti

  Konya ilinin Çumra ilçesi sınırları içinde yer alan antik kent, insanlığın ilk yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Tarihte bilinen ilk kutsal yapılara sahiptir.
 5. 5. Perge Antik Kenti

  Antalya şehir merkezinin doğusunda bulunan antik kent, mimarisi ve heykeltraşlığı ile ünlüdür. Kentin tarihinin milattan önce 1200’lü yıllara uzandığı bilinmektedir. Geçmişin en görkemli şehri olarak anılan Perge Antik Kenti hakkında detaylı bilgi için: https://kulturveyasam.com...-kenti-ve-antalya-muzesi/

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Toplam Seed: 14 gösterim
 • Toplam Direkt: 198 gösterim
 • Viral Puan: 15,14