288 gösterim
15,16 viral puan

Kanser Riskine Karşı Tüketebileceğimiz Gıdalar

Yediklerimiz, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi kronik hastalıklar geliştirme riskimiz de dahil olmak üzere sağlığımızın birçok yönünü büyük ölçüde etkileyebilir.
nursultansaydan 10.03.2020 saat 13:33
 1. Özellikle kanserin gelişiminin yediklerimizden büyük ölçüde etkilendiği bilinmektedir. Birçok gıda, kanserin büyümesini azaltmaya yardımcı olabilecek yararlı bileşikler içerir. Bazı gıdaların daha fazla alınmasının, hastalık riskinin daha düşük olmasıyla ilişkili olabileceğini gösteren çalışma da mevcuttur.
 2. 1. Brokoli

  Brokoli, turpgillerde bulunan ve güçlü antikanser özelliklerine sahip olabilen bir bitki bileşiği olan sülforafan içerir. Bir test tüpü çalışması, sülforafanın meme kanseri hücrelerinin boyutunu ve sayısını% 75'e kadar azalttığını göstermiştir.
 3. 2. Havuç

  Birçok çalışma, havuç tüketiminin, belirli kanser türlerinin riskinde azalma ile bağlantılı olduğunu bulmuştur.Örneğin, yapılan bir araştırma sonucu havuç yemenin mide kanseri riskini% 26'ya kadar azaltabileceği sonucuna varmıştır. Bir başka çalışmada ise, daha yüksek havuç tüketiminin, prostat kanseri gelişme olasılığının% 18 daha düşük olması ile ilişkili olduğu bulunmuştur.
 4. 3. Fasulye

  Fasulye, kolorektal kansere karşı koruyucu olabilen lif bakımından zengindir. İnsan ve hayvan çalışmaları, daha fazla fasulye alımının kolorektal tümör ve kolon kanseri riskini azaltabileceğini bulmuştur.
 5. 4. Zeytinyağı

  Birçok çalışma, daha yüksek zeytinyağı alımının, belirli kanser türlerinin riskinde azalma ile ilişkili olabileceğini göstermiştir.
 6. 5. Keten Tohumu

  Bazı çalışmalar, keten tohumunun meme ve prostat kanserlerinde kanser büyümesini azaltabileceğini keşfetmiştir. Ayrıca kolorektal kanser riskini azaltabilecek lif bakımından yüksektir.
 7. Elbette yalnızca yediğimiz besinler kanseri önlememize yardımcı olmaz fakat bunların hastalıkalrı büyük ölçüde etkilediği bilinmektedir. Yediklerimize dikkat etmenin yanı sıra özellikle kadın hastalıkları konusunda düzenli kontrol çok önemlidir. Maddi açıdan zorlukların önüne geçilebilmesi adına ise ülkemizdeki bazı kurumların örneğin Halkbank’ın Mutlu Kadınlar adlı sigorta hizmeti bulunmaktadır. Detayları hakkında bilgi almak için linke göz atabilirsiniz: https://m.halkbank.com.tr/13697-mutlu_kadinlar

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 2 gösterim
 • Toplam Seed: 19 gösterim
 • Toplam Direkt: 267 gösterim
 • Viral Puan: 15,16