1.351 gösterim
12,39 viral puan

Dünya Devi İki Şirket ve Hikayeleri

Amazon ve Alibaba, online alışveriş denince akla gelen en ünlü iki şirket. Tüm dünyanın alışveriş yaptığı bu iki site, hayatlarına nasıl başladılar?
MerakliYazar 29.08.2018 saat 11:02
 1. Şu an yurt dışından bir ürün alacak olsanız aklınıza eminim iki site gelir. Bunlardan biri Amazon diğer biri ise Alibaba. Bu iki alışveriş devinin de nasıl kurulduğu, nasıl bu günlere geldiğini bilmek bence önemli. İkisi de birer başarı ve girişim öyküsü.

 2. Amazon.com

  1994 yılında Jeff Bezos tarafından kurulan şirketin ilk adı Cadabra'ydı. Daha sonra 1995 yılında Amazon olarak online hayatına başladı. Resimde gördüğünüz gibi ilk başlarda sadece bir masadan ibaret bir şirketti. Kitap satarak yola çıkan Amazon daha sonraları giderek dünyanın en büyük perakendecisi oldu. Adını aldığı 'Amazon' nehri kadar da büyüdü aslında.

  Bu kadar büyümelerinin en önemli sebeplerinden biri de yarattıkları farklılıklardı. Müşteriye olan odaklılığı ve geleceğin alışveriş trendlerini ön görmesi Amazon'un başarısına başarı kattı. Şirket kısa sürede müzik cd'lerinden market ürünlerine kadar her şeyi satmaya başladı. Bundan da önemlisi Amazon'un müşteri ilişkilerini nasıl yönettiği ile ilgili. Bunu en güzel örneği; oğluna PS3 hediye etmek isteyen bir adamın hikayesidir. Ürünü teslim alamadığı 4. günün sonunda müşteri temsilcisini aradı ve ona tüm hikayeyi anlattı. Temsilci, ürünün bir sonraki gün gönderileceğinin garantisini verdi. Adam ne kadar ödemesi gerektiğini sorduğunda, temsilci “Hiçbir şey” diye yanıtladı. Bu adam milyonlarca potansiyel müşterinin olduğu New York Times’a bir makale yazmak için yola koyuldu.

  İşte Amazon’un temsil ettiği şey budur ve bu tutum şirketi, başka hiçbir şirketin ulaşamadığı noktaya götürmüştür.
 3. Alibaba.com

  4 Nisan 1999'da Alibaba.com, internetin yeni yeni yaygınlaştığı dünyada B2B web sitesi olarak hayatımıza girdi. Özellikle, Çin’den ithalat yapmak isteyen firmaların yoğunlukla kullandığı alibaba.com, ürünlerini pazarlamak isteyen ihracatçıların da en uğrak adreslerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

  Alibaba'nın kurucusu olan Jack Ma aslında eğitim hayatında o kadar da başarılı bir adam değildi. Üniversiteyi bile üçüncü denemesinde kazanan bir adam, nasıl oldu da başarısıyla dünyada çok konuşulan bir adam haline geldi?

  Dünyanın en büyük elektronik ticaret şirketlerinden biri olan e-ticaret şirketi Alibaba'nın temeli, 1999'da Çin'in Cıciang eyaletinin başkenti Hangcou'da Çinli üretici firmaları dünyanın farklı noktalarındaki tedarikçilerle aracısız buluşturmak amacıyla atıldı. Adını ünlü "Alibaba ve Kırk Haramiler" masalından alan şirket, dünyanın dört bir köşesinden ticaret yapmak isteyen insanları bir araya getirdi.

  Servetini kısa sürede katlayan "Alibaba" Ma, Taobao adlı elektronik alışveriş sitesi ve Alipay adlı elektronik ödeme sistemiyle Çin'de adeta bir efsane haline geldi.

  Şirket günümüzde o kadar büyük ki, ülkemizde bile Alibaba için avantaj paketleri bulunuyor. Örneğin, Halkbank kobiler için hazırladığı Alibaba kampanya paketiyle kobilere bu pazara girmek için destek oluyor.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 16 gösterim
 • Toplam Seed: 109 gösterim
 • Toplam Direkt: 1.226 gösterim
 • Viral Puan: 12,39