1.278 gösterim
13,04 viral puan

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir, Neye Göre Hesaplanır ve Nasıl Ödenir?

Motorlu taşıtı olan herkes, her yıl iki kere olmak üzere Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemek zorundadır.
MerakliYazar 03.08.2018 saat 20:01
 1. Sadece kara taşıtları için değil deniz ve hava taşıtları bu vergiye tabiidir.

  

MTV, Karayolları Trafik Kanunu’na istinaden trafik şubelerine kayıtlı bulunan motorlu taşıtlar bu vergiye tabirdir. Motorlu araçların trafik sicil kaydı başladıktan sonra ödenmeye başlanan bu vergi, bu sicil kaydı silinene kadar ödenmeye devam eder. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ilk taksiti Ocak ayında, ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödenir. Bu verginin hesaplanmasında aracın tür özellikleri dikkate alınır. Otomobil ve motosikletlerde aracın yaşı ve silindir hacmine göre bir vergi hesaplama yapılırken, otobüslerde aracın yaşı ve oturma kapasitesi hesaplanır.  Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ödemesi ise aracın bağlı bulunduğun il veya ilçedeki vergi dairelerine yapılır. Vergi dairelerinin yanı sıra anlaşmalı olan bankalar üzerinden de ödemeler gerçekleştirilebilir.


  İnternet bankacılığı kullananların dikkat etmesi gereken bir konu var. Bankalar, internet şubesi ile ödeme kabul ediyor; fakat e-dekontlar vergi makbuzu yerine geçmediği için kişilerin banka şubesinden tahsilat makbuzu almaları gerekir. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir unsur var.Bu vergilerin geciktirilmesi halinde, araç sahiplerine bir ceza uygulanır. Yılın ilk taksiti ödenmediğinde, ikinci taksitte ilk olarak önceki borçlar tahsil edilir. Eğer araç sahibi hiçbir vergi ödemesi yapmamışsa, ilk olarak araç sahibi bir mektupla uyarılır, sonrasında halen ödeme işlemi gerçekleşmezse Maliye Bakanlığı’nın yeni uygulamasıyla, araç sahibinin banka hesaplarına bir haciz konarak tüm ödenmemiş vergilerin tutarı tahsil edilecektir.

  
Motorlu Taşıtlar Vergisi(MTV) ödemelerini daha rahat geçirmek adına bazı kolaylıklar bulunmaktadır. Ülkemizdeki bankaların bazıları bu konuda belirli eylemler almaktadır. Buna bir örnek verecek olursak Halkbank'ın MTV ödemelerinde Paraf kartın sunduğu 3 taksit imkanı gibi.

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 13 gösterim
 • Toplam Seed: 98 gösterim
 • Toplam Direkt: 1.167 gösterim
 • Viral Puan: 13,04