3.597 gösterim
8,79 viral puan

Zülfü Livaneli: "Türkiye Rusya'dan Özür Dilemeli"

Yazar Zülfü Livaneli sitesi Sputnik'e konuşarak Türkiye'nin Rusya'dan özür dilemesi gerektiğini söyledi.
Rus
otaku 07.06.2016 saat 17:26
 1. Geçtiğimiz günlerde "Sur'da tarih yok ediliyor" diyerek UNESCO’nun iyi niyet elçiliği görevinden istifa eden Zülfü Livaneli gazetesi Sputnik'e konuşarak ülkesini eleştirdi.

  Rus jetinin düşürülmesinin yanlış olduğunu söyleyerek, Türk-Rus ilişkilerindeki krizden çok üzüntü duyduğunu ifade eden Livaneli "Türkiye, Rusya'dan resmen özür dilemeli" dedi.

  "Rusya, bizim için yüksek öneme sahip bir partner. Uçağın neden vurulduğunu, tüm bunların nasıl olduğunu anlamıyorum. Bu kararları kimin aldığını, emirleri kimin verdiğini bilmiyorum. Pilotun ölümü beni derinden sarstı. Bence Türkiye, Rusya'dan resmen özür dilemeli ve ilişkileri düzeltecek adımlar atmalı."

  Sözlerine hükümeti eleştirerek devam eden Livaneli, "Hükümet, sivilleri ve tarihi eserleri kurban etti. Çözüm süreci çok önemliydi ve umarım bu süreç yeniden başlar" dedi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni Osmanlı İmparatorluğu kurma hayaliyle hareket ederek Ortadoğu'daki birçok ülkeyle ilişkilerini bozduğunu kaydeden Livaneli, bunun sonucu olarak çok sayıda Türk vatandaşının farklı kentlerdeki terör saldırılarında hayatını kaybettiğini vurguladı.

  Rusya'da katıldığı bir etkinlik için Rusya hükümetine teşekkür eden yazar, "Moskova'dayken bana karşı çok iyi davrandılar, herhangi bir sorun yaşamadım, aksine geriye çok sıcak anılar kaldı" dedi.

  Rus
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 118 gösterim
 • Twitter: 35 gösterim

 • Toplam Viral: 169 gösterim
 • Toplam Seed: 409 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.019 gösterim
 • Viral Puan: 8,79