3.695 gösterim
13,79 viral puan

5 milyon TL tutarındaki yatırım tamamlandı!

KOP Projesi kapsamında 2013 yılı yatırım programında yer alan Aksaray İl Özel İdaresi Sarıyahşi-Boğazköy Göletten Kapalı Sistem Sulama Tesisi, düzenlenen törenle hizmete açıldı. !
ihabotihabot 16.11.2014 saat 15:05
 1. Boğazköy’de düzenlenen törene, Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Sarıyahşi Kaymakamı Bilgehan Karanfil, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Babaoğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tüzün, İl Genel Meclis Üyeleri, Sarıyahşi Belediye Başkanı Fatih Ünsal, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun ve çok sayıda vatandaş katıldı.

  Aksaray Valisi Şeref Ataklı açılış töreninde yaptığı konuşmasında 5 milyon TL yatırım bedeli ile tamamlanan sulama yatırımı sayesinde Boğazköy’de sulanabilir arazi varlığının 5 bin dekardan 10 bin dekara ulaştığını söyledi. Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında küçük ölçekli sulama projelerinin uygulandığını, Aksaray’da bugüne kadar 29 sulama tesisi inşaatının gerçekleştirildiğini belirten Vali Ataklı toplamda 34 milyon TL yatırımla 100 bin dekar alanın basınçlı sulama sistemleri ile sulandığını belirtti.

  Sarıyahşi geneline bakıldığında geniş ve etkin şeklide sulanabilecek tarım alanlarına sahip bir yapıda olduğunu ifade eden Vali Ataklı, "Vatandaşlarımız tarımsal üretimlerini geliştirip çeşitlendirerek katma değerli ürünler yetiştirdiğinde kendi yaşamlarını daha güzel bir şeklide sürdürme imkanı içinde bulunacaklardır. Bu hepimizin arzu ettiği bir konudur. KOP desteklediği ve uyguladığı bu projelerle bir temel oluşturulmuş oldu. Tarım hayvancılığın temelinde su var. Toprak olacak, su olacak gerisi insanımız çabasına gayretine kalıyor. Sahip olduğumuz şeyler aslında hazine kıymetinde. Toprak ağaç çevre bunu küçümsemeyerek kıymet bilmeliyiz. Toprak bize ne istiyorsa veriyor. Âşık Veysel’in dediği gibi ‘Toprak sadık bir yar’, bizim hayat kaynağımız. Bunu da en etkin şekilde kullanmak bizim sorumluluğumuz ve görevimiz" dedi.

  Aksaray’da Tarım Stratejik Planının hazırlandığını bu planda en ayrıntılı şekilde nerede, ne nasıl yapılabilir bunları hepsini belirlendiğini ifade eden Vali Ataklı, "5 yılda bu planı da uygulayacağız. KOP imkanları ile sağlanan yatırım ortamını Tarım Strateji Planı ile destekleyerek vatandaşların şartlarını iyileştirmeni gayreti içinde olacağız" diye konuştu.

  Konuşmaların ardından 5 milyon TL yatırım bedeli ile yapımı tamamlanan, saniyede 330 litre su basıncı yaparak toplam 10 bin 470 dekar alanda sulama yapacak basınçlı su sistemleri Vali Şeref Ataklı'nın su vanaları açarak sisteme su vermesi ile hizmete açıldı.

  YASİN CAN

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 6 gösterim
 • Toplam Seed: 268 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.421 gösterim
 • Viral Puan: 13,79