3.111 gösterim
67,63 viral puan

Altın, her dönemin yatırımı!

Son dönemlerde altın fiyatlarının düşüşte olması yatırımcılardan ziyade, düğüncüleri de sarraf dükkanlarına yöneltti.!
ihabotihabot 15.11.2014 saat 16:41
 1. Çocuklarını evlendirecek olan anne ve babalar şimdiden takılarını alarak kar yapmak istiyor.
  Her dönemim vazgeçilmez yatırım aracı olarak görünen altının fiyatı düştükçe vatandaşlarda soluğu kuyumcularda alıyor. Tavşanlılı esnaf bu dönemde sadece yatırımcıya değil, düğüncülere de hizmet verdiklerini söyleyerek düşük fiyatları fırsat bilen ve yaz aylarında düğüne hazırlanan ailelerin yerlerine gelerek alış veriş yaptıklarını kaydetti.

  Tavşanlılı esnaf Yasir Akbunar, fiyatların düşmesinden sonra vatandaşların küçük altına yöneldiğini belirterek, yaz aylarında düğün sünnet, kına gibi organizasyonlara katılacak vatandaşlarında şimdiden hazırlık yaptıklarını, yerlerine gelerek altın aldıklarını söyledi.

  Özellikle Tavşanlı’da yaz aylarında hareketlilik gösteren düğün sezonu içinde ailelerin bu durumu fırsata çevirmek istediğini kaydeden Akbunar “ Eskiden olduğu gibi düğün alışverişi yapan müşteri artık sadece yaz sezonunda alışveriş yapmıyor. Ramazan ayı da dahil sezon çok verimli geçti. Düğün sezonunu kapatmış olsakta son yaşanan düşüşlerden sonra vatandaşlar alış verişine devam etti. Halkımız yaz aylarında altın fiyatlarının tekrar yükselişe geçeceğini düşünüyor. Bu nedenle de alış veriş yapmak istiyor. Diğer taraftan yatırım yapmak isteyenlerde TL veya Dövizini altına çevirmek istiyor. Özellikle çeyrek altın tedarikinde sıkıntılar olsa da Tavşanlı esnafı olarak halkımıza hizmet etmeye devam ediyoruz“ dedi.

  DÜĞÜN YAPANLAR EN AZ 12 BİN TL'LİK ALTIN ALIYOR

  Bu arada yaptığımız araştırmada düğüncülerin ortalama 12 bin TL civarında alış veriş yaptığı gözlendi. Alım gücüne göre değişkenlik gösteren piyasada normal bir düğün merasimi için 12 bin ile 20 bin lira arasında rakamlar harcandığı öğrenildi. Türk insanının eskiden bu yana gelen bir algısı olduğunu, İnsanlar düğün sezonu geldiğinde altın fiyatlarının arttığını düşündüğünü hatırlatan esnaf, "Bu algı artık yıkmalılar. Altının fiyatı dünya piyasasına endeksli olduğundan dolayı herhangi bir sezona endeksli oynamalar gerçekleşmez. Bu dönemin yatırım açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Yaz aylarında fiyatlar yükselebilir. Ancak bu düğün gerekçesiyle olmaz” dediler.

  İSMAİL ÖZER
  KÜTAHYA
   

Yorumlar

 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 1 gösterim

 • Toplam Viral: 7 gösterim
 • Toplam Seed: 46 gösterim
 • Toplam Direkt: 3.058 gösterim
 • Viral Puan: 67,63